Przed zakupem

Porównanie wyciskarek do owoców i warzyw

Redakcja Wyciskarki Opinie

Wyciskarka do owoców i warzyw znajduje się na wyposażeniu jeszcze niewielu kuchni. Trochę szkoda, gdyż jest to świetne urządzenie, które umożliwia przygotowanie pełnych witamin soków z warzyw i owoców. Dzięki wyciskarce może wreszcie zacząć zdrowo się odżywiać i wspierać swój organizm naturalnymi metodami, a nie farmaceutykami. Kupując wyciskarkę będziemy mogli w pełni wykorzystać walory smakowe i odżywcze, które kryją w sobie owoce i warzywa.

Na co zwrócić uwagę na zakupach?

Dla wielu osób wyciskarka jest synonimem sokowirówki. To błędne przekonanie, urządzenia te mocno od siebie się różnią. Oczywiście zadaniem obu jest wyciskanie soku, jednak efekty, które uzyskamy będą zupełnie inne. Twarda śruba to element, z którego składa się każda przeciętna wyciskarka do owoców i warzyw. Dzięki temu radzi sobie ze zgniataniem nie tylko wyjątkowo twardych owoców i warzyw, ale również nasion, liści, traw. Napój, który uzyskamy w wyciskarce będzie bogaty w witaminy i inne składniki odżywcze. Będzie również wyróżniał się wyrazistym smakiem o aksamitną konsystencją.

Jak działa wyciskarka?

Na rynku dostępne są wolnoobrotowe wyciskarki, które wykonują od 40 do 300 obrotów na minutę. To wyjaśnia skąd wzięła się ich nazwa. Moc tych urządzeń wynosi od 150 do 400 W. Składniki wrzucamy do wyciskarki rozdrobnione. Miażdży je specjalny mechanizm, którym jest wolno obracająca się śruba. W zależności od modelu wyciskarki może się ona obrać tylko w jedną lub w obie strony. W niektórych modelach zastosowane są tak zwane ślimaki. Może to być tylko jeden ślimak lub dwa.

W sprzedaży są więc dostępne wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe. Owoce po zmiażdżeniu przeciskane są przez sito albo przez filtr (czyszczenie przebiega szybciej). W niektórych modelach jest ich więcej niż jedno. Pozwala to na uzyskanie gęstszego lub rzadszego soku. Wolnoobrotowe wyciskarki wyposażone w antypoślizgowe nóżki oraz w blokadę kapania. Pojemnik na miąższ z reguły ma pojemność 1 l, a dzbanek na sok od 1 do 1,5 l. Wyciskarka pracuje na bardzo wolnych obrotach, dzięki temu nie rośnie temperatura,sok nie utlenia się i może być przechowywany przez dłuższy czas w lodówce. Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, w których wyciśniemy sok nie tylko z owoców i miękkich albo twardych warzyw, ale także z warzyw liściastych, takich jak szpinak, sałata, jarmuż oraz z ziół i traw (np. młodego jęczmienia).

Jaką wyciskarkę wybrać?

Wyciskarki do owoców różnią się ceną i wyglądem, ale także funkcjami. Niektóre najlepiej sprawdzają się tylko do wyciskanie soku z owoców i warzyw, w innych przygotujemy sok także z warzyw liściastych i nasion. Tak zwany ślimak jest sercem każdej wolnoobrotowej wyciskarki obrotowej. Wolnoobrotowy silnik sprawia, że urządzenie pracuje bardzo cicho. Do produkcji wysokiej jakości elementów wyciskarek wykorzystywane jest bardzo wytrzymałe, nie wchodzące w reakcje z kwasami tworzywo Ultem. Czołowi producenci wyciskarek nie używają do ich produkcji elementów wytworzonych z materiałów zawierających szkodliwy biosfenol A.

Zobacz