Przepisy i porady

Jak wybrać dojrzałego ananasa

Redakcja Wyciskarki Opinie

Ananasy są naprawdę jednym z najtrudniejszych do odkrycia owoców. Czy są dojrzałe? Zbyt dojrzałe? Czy może niewystarczająco dojrzałe?

Zbieranie ananasa w dziale produktów może być dość ryzykowne, dlatego w sklepie spożywczym często można znaleźć osoby o zdezorientowanym wyglądzie przed ananasami.

Aby wybrać idealnie dojrzałego ananasa, należy poszukać kilku rzeczy. Czytaj dalej, aby uzyskać wiedzę na temat wyboru świeżego ananasa!

Oto co zrobimy

Pory roku ananasowego Dojrzałe ananasy Kolor ananasowy Waga dojrzałego ananasa a niedojrzały Zapach dojrzałego ananasa Zapach dojrzałego ananasa Przechowywanie dojrzałych ananasów
Pory ananasowe

Jak zawsze, przy wyborze ananasów, zaleca się kupowanie ich w trakcie sezonu, co różni się w zależności od miejsca uprawy:

Hawajskie ananasy są dojrzałe od kwietnia do maja. Hawajskie ananasy uprawiane na Karaibach są dojrzałe zarówno od grudnia do lutego, jak i od sierpnia do września. Ananasy na Kostaryce uprawia się przez cały rok!

Zakupy w sezonie są nie tylko opłacalne, ale także zapewniają najlepsze ananasy w szczytowym okresie ich dojrzewania (co sprawi, że Twój sok będzie smakował i wyglądał niesamowicie!).

A teraz zajmijmy się specyfiką zbierania dojrzałych ananasów w sklepie.

Dojrzały kolor ananasowy

Ananasy mogą mieć różne kolory, od zielonego do złoto-żółtego i pomarańczowego.

Zasadniczo, im bardziej żółty jest ananas na zewnątrz, tym bardziej dojrzewający jest owoc. Jeśli ananas jest całkowicie żółty, może to oznaczać, że zbliża się do końca swojego życia. Mimo to, zielone ananasy mogą być jeszcze dojrzałe. To jest to, co ich rolnicy nazywają "dojrzałymi zielonymi skorupkami".

Wybierając idealnego ananasa, poszukaj takiego, który ma silne zielone liście na koronie. Powinieneś również poszukać trochę żółtego koloru wokół korony ananasa. Rozumiemy, że sam kolor może być nieco mylący, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka następnych wskazówek!

Poczuj się

Poczuj się jak u ananasa, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych mięsistych lub bardzo miękkich miejsc. Puszyste plamy zazwyczaj wskazują, że ananasy mogą być zgniły lub zły. Twoje ananasy powinny pozostać silne z odrobiną miękkości (ale nie za bardzo) dla idealnej dojrzałości.

Waga dojrzałego ananasa a niedojrzałego ananasa
Jeśli twój wybór zdał dwa pierwsze testy, podnieś go i trzymaj w dłoni, aby poczuć wagę. Zazwyczaj, jeśli chodzi o soczyste owoce, chcesz, aby były najcięższe z możliwych. Ciężki owoc oznacza więcej soku.

Zapach dojrzałego ananasa

Kiedy myślisz, że masz idealnego kandydata do zabrania do domu, powąchaj spód ananasa na test końcowy. Owoce powinny pachnieć dojrzałym, słodkim i tropikalnym. Jeśli two ananas pachnie fermentem, z nutą octu, oznacza to, że twoja ananas może podróżować na ciemną stronę. Jeśli twoja ananas zdał ten test, to dobry znak!

Pro-tip: Jeśli wybierzesz ananasa, który nie jest tak dojrzały, jak byś chciał, odetnij jego wierzchołek i umieść go na talerzu, umieść w lodówce na około 2-3 dni, a następnie ciesz się!

Przechowywanie dojrzałych ananasów

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby pokroić ananasa, zaleca się pozostawić go na blacie w temperaturze pokojowej na około 2-3 dni. Twoje ananasy mogą zmienić kolor, więc zawsze miej na niego oko - nikt nie chce jeść przejrzałego ananasa!

Znalezienie odpowiedniego, dojrzałego ananasa może być nadal trudne dla dobrze wyszkolonych specjalistów. Po jakimś czasie ćwiczeń, przybijesz go!

Jeśli jesteś zainteresowany pysznym przepisem na sok z ananasem, sprawdź nasz chrupiący przepis na sok ananasowy (z kopniakiem).

Zobacz