Przepisy i porady

Kiedy, dlaczego i jak długo należy drzemać, aby zachować optymalne zdrowie

Redakcja Wyciskarki Opinie

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2015 r.

Drzemka to dobry sposób na odzyskanie nieco energii, jeśli zaczynasz odczuwać zmęczenie w środku dnia, ale zbyt długie spanie może mieć odwrotny skutek. Może być ku temu wiele powodów, w tym fakt, że im dłużej śpisz, tym bardziej Twoje ciało się relaksuje i zapada w głębszy sen.

Krótkie drzemki nie są przeznaczone tylko dla dzieci. Eksperci zalecają obecnie drzemkę energetyczną w ciągu dnia, aby odmłodzić umysł i odświeżyć ciało. Jak długo powinna trwać drzemka? Przyjrzyj się niektórym najnowszym badaniom naukowym, zanim zrobisz sobie następną drzemkę.

Zrozumienie etapów snu

Aby zrozumieć, dlaczego długa drzemka może sprawić, że będziesz bardziej zmęczony i dowiedzieć się, jak długo powinieneś drzemać, musisz zrozumieć etapy snu. Istnieją cztery główne etapy.

Podczas pierwszych dwóch etapów, jesteś w lekkim śnie. Po osiągnięciu trzeciego etapu, jesteś w głębokim śnie. Ostatni etap nazywany jest snem z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM). Podczas snu REM, kiedy jesteś w głębokiej drzemce, zazwyczaj pojawiają się marzenia senne. Po około czterech godzinach snu cykl snu rozpoczyna się od nowa.

Jaki jest odpowiedni czas trwania drzemki energetycznej?

Drzemki powinny trwać maksymalnie 20-25 minut, nie dłużej niż trzydzieści minut. Pobudka przed rozpoczęciem trzeciego etapu pozwoli Ci obudzić się odświeżonym i pełnym energii. Badania pokazują, że drzemka może zwiększyć produktywność, funkcje poznawcze, kreatywność, pamięć i dać Ci zastrzyk energii.

Po około trzydziestu minutach snu, kiedy osiągniesz trzeci etap, Twój mózg zaczyna hamować przetwarzanie i ignoruje wszelkie bodźce, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Podczas tego etapu, Twój mózg zaczyna się relaksować, dzięki czemu możesz wejść w spokojny sen. W tym okresie Twój mózg rozpocznie również konsolidację pamięci, przetwarzając informacje z całego dnia.

Po wybudzeniu się z drzemki trwającej ponad trzydzieści minut, wchodzisz w stan znany jako bezwładność senna. Mogą wystąpić zaburzenia funkcji motorycznych, ograniczona sprawność, złe samopoczucie i uczucie, że powinieneś wrócić do snu. Przeszkadzasz sobie we śnie i Twój mózg nie jest z tego zadowolony.

Jeśli uważasz, że drzemki nie pomagają Ci odświeżyć umysłu i ciała, to prawdopodobnie robisz sobie zbyt długie drzemki. Zbyt długa drzemka sprawi, że poczujesz się oszołomiony i będziesz chciał wrócić do snu. Dąż do idealnego czasu drzemki, który wynosi nieco poniżej 30 minut.

To nie są nowe badania. Przez wiele lat naukowcy uważali, że drzemka energetyczna nie powinna trwać dłużej niż trzydzieści minut. Najnowsze badania dostarczają tylko kolejnych dowodów na to, że trzydzieści minut to odpowiednia długość.

W niektórych kulturach, pomysł drzemki w środku dnia jest powszechną praktyką. Jak zwykle, kraje rozwinięte nie spieszyły się z dojściem do tego samego wniosku, który inni ludzie znają od wielu lat - trzydzieści minut to idealna długość drzemki.

Źródła: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/best-excuse-nap-youll-ever-find

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można zarobić.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Zobacz