Przepisy i porady

Badanie pokazuje, że suplementy witaminy C mogą nie zawierać tego, co deklarują

Redakcja Wyciskarki Opinie

Ostatnia aktualizacja 18 grudnia 2015 r.

Większość ludzi jest świadoma, że witamina C może zapewnić szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych. Jest ona potrzebna do utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci, a także zdrowego układu trawiennego - wśród innych korzyści.

Podczas gdy suplementy witaminy C były popularnym sposobem na zapewnienie sobie dawki tej witaminy, okazuje się, że suplementy mogą nie być tak skuteczne, jak wcześniej sądzono. Najnowsze badania rzuciły nieco światła na te suplementy i wykazały, że Twój organizm może nie wchłaniać tyle tej witaminy, ile byś chciał.

Suplementy z witaminą C mogą nie być skuteczne

Wiele osób sięga po suplementy w celu uzyskania korzystnych witamin i minerałów - zamiast poświęcać czas na jedzenie świeżych owoców i warzyw. Jednym z najbardziej popularnych suplementów jest witamina C. Ludzie często biorą ją, aby odeprzeć przeziębienie lub grypę, jednak może się okazać, że nie otrzymujesz tyle tej witaminy, ile myślałeś.

Istnieje kilka głównych powodów, dla których suplementy witaminy C, które kupujesz, nie są skutecznym sposobem na otrzymanie witaminy C. Po pierwsze, wiele komercyjnych suplementów witaminy C w rzeczywistości nie zawiera tyle witaminy, ile twierdzą.

Podczas niezależnego dochodzenia, kanadyjska grupa odkryła, że większość suplementów witaminy C zawiera tylko około 64 procent witaminy C podanej na opakowaniu.

Inną kwestią jest to, że witamina C ulega degradacji z upływem czasu, a jeszcze szybciej, gdy jest wystawiona na działanie światła i powietrza. Nie ma długiego okresu przydatności do spożycia, więc im dłużej te tabletki z witaminą C siedzą na półce, tym mniej są one skuteczne.

Najgorszym przestępcą był produkt o nazwie Emergen-C Super Orange 1000 miligramów witaminy C tabletki. Te tabletki zawierały tylko 332 miligramy, zamiast 1000 miligramów reklamowanych na etykiecie. Za co tak naprawdę płacisz?

Witamina C może nie pomóc w walce z przeziębieniem

Podczas gdy wiele suplementów witaminy C zawierają twierdzenia na opakowaniu, że mogą one pomóc odeprzeć przeziębienie, nie ma naukowego poparcia dla tych twierdzeń.

Producenci są faktycznie ograniczone od podejmowania roszczeń, które nie są poparte badaniami naukowymi, ale wiele komercyjnych suplementów witaminy C nadal się na rynku jako rozwiązanie dla zapobiegania przeziębienia lub łagodzenia objawów przeziębienia.

Witamina C i kwas askorbinowy mogą powodować poronienia

Istnieją różne raporty i niepotwierdzone dowody sugerujące, że spożywanie dużych dawek kwasu askorbinowego (lub witaminy C) samo w sobie może prowadzić do pewnych szkód u kobiet w ciąży. Teoria głosi, że wyższe poziomy kwasu askorbinowego mogą wywoływać początek cyklu miesiączkowego i działać jak naturalny środek poronny. Należy pamiętać, że wiele z tych badań jest niepotwierdzonych, ale jak w przypadku większości twierdzeń są one prawdopodobnie uzasadnione w jakiejś prawdy.

Jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę, możesz chcieć mieć oko na swoje spożycie niskiej jakości kwasu askorbinowego (witaminy C). Wysokiej jakości witamina C z bioflawonoidami renomowanych firm powinna być Twoim wyborem. Albo, jeszcze lepiej, pozyskaj swoje antyoksydanty bezpośrednio z organicznych, świeżych owoców i warzyw.

Bioflawonoidy są potrzebne do prawidłowego wchłaniania

Innym problemem związanym z suplementami witaminy C jest to, że nie zawierają one niezbędnych bioflawonoidów potrzebnych do tego, aby organizm mógł wchłonąć witaminę C. Bioflawonoidy znajdują się w świeżych produktach zawierających witaminę C, co sprawia, że świeże owoce i warzywa są najlepszym źródłem tej witaminy.

Kiedy połączysz fakt, że wiele komercyjnych suplementów witaminy C nie zawiera ilości wymienionej na opakowaniu z brakiem bioflawonoidów - suplementy witaminy C nie są aż tak skuteczne. Jesteś zasadniczo połykając syntetyczną pigułkę, która jest pełna wypełniaczy. Te niskiej jakości mogą być nawet wypełnione tanich wypełniaczy, które mogą okazać się szkodliwe.

Zamiast polegać na suplement witaminy, szukać zdrowych źródeł witaminy C. Niektóre z najlepszych źródeł witaminy C są rom kolorowe owoce i warzywa, takie jak papryka, marchew, owoce cytrusowe, papaja, guawa, ciemnozielone warzywa, brokuły, jagody, i tak wiele więcej! Pomiń tabletki i jedz więcej świeżych produktów.

Źródła: https://www.cbc.ca/news/health/marketplace-vitamins-supplements-claims-1.3312957 https://www.healthaliciousness.com/articles/vitamin-C.php

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można zarobić.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Zobacz