Przed zakupem

Co kupić: sokowirówkę czy wyciskarkę?

Redakcja Wyciskarki Opinie

Soki, które w ogromnym wyborze można kupić w każdym sklepie spożywczym tak naprawdę nie dorównują tym, które możemy przygotować sobie we własnym domu. Przede wszystkim w tych pierwszych jest mnóstwo cukru, producenci dodają go w bardzo różnej postaci i pod różnymi nazwami. Poza tym soki te są pasteryzowane. Jest to zabieg, który wydłuża ich trwałość, ale jednocześnie pozbawia ich wielu witamin i soli mineralnych.

We współczesnych czasach żyjemy coraz szybciej, jesteśmy coraz bardziej zestresowani, jednocześnie mamy zbyt mało czasu na to, aby przygotowywać zdrowe posiłki. Mimo że staramy się każdego dnia zjeść porcję warzyw i owoców, to jednak bardzo często nasz organizm nie jest w stanie w pełni przyswoić i wykorzystać dostarczane mu składniki odżywcze. Świetną alternatywą są soki. Ich płynna konsystencja sprawia, że szybko przedostają się do krwiobiegu i błyskawicznie regenerują organizm. Przygotowując soki sami będziemy mogli decydować o ich składzie. Tylko od nas zależy czy przygotujemy je wyłącznie z ulubionych warzyw i owoców, czy też połączymy je z tymi, które nie koniecznie nam smakują.

Co wybrać: sokowirówkę czy wyciskarkę?

Sok w domowym zaciszu można przygotować w jednym z kilku urządzeń. Do wyboru mamy sokowirówkę, wyciskarkę do soków oraz wyciskarkę do owoców cytrusowych. Te ostatnie to urządzenia, które są przeznaczone tylko do wyciskania soku z pomarańczy, cytryn, grejpfrutów. Na rynku dostępne są zarówno ręczne jak i elektryczne wyciskarki do cytrusów. Największymi rywalami są jednak sokowirówki i wyciskarki soku. Sokowirówka jest urządzeniem, które przez lata cieszyło się ogromną popularnością. Wiele osób również dzisiaj chętnie je kupuje między innymi dlatego, że ich cena jest bardzo atrakcyjna. Najważniejszym elementem każdej sokowirówki jest wirujące sito z mnóstwem małych otworków. Na jego dnie znajdują się małe ostrza. To właśnie one ścierają włożony do sokowirówki owoc czy warzywo na masę o jednolitej konsystencji. Masa ta naciska ta ścianki sitka, sok spływa przez znajdujące się w sicie otwory. W zależności od typu sokowirówki suchy miąższ pozostaje na sicie lub trafia do specjalnego pojemnika. Sitka w sokowirówkach pracują z prędkością 600-1200 obrotów na minutę. Otrzymany sok jest rzadki, ale klarowny. Niestety, szybkie obroty sitka sprawiają, że mocno się on nagrzewa, co niszczy wiele witamin i enzymów. Do tego sok jest mocno napowietrzony, to także nie wpływa pozytywnie na jego wartości odżywcze. Na gotowym soku tworzy się też nieapetyczna piana. Wszystkie procesy, które zachodzą podczas wyciskania soku w sokowirówce sprawiają, że nie nadaje się on do przechowywania. Sokowirówka świetnie radzi sobie z wyciskaniem soku z większości owoców i warzyw, ale nie przygotujemy w niej soku z warzyw liściastych, ziół i takich roślin jak pokrzywa.

Wśród wyciskarek wyróżniamy modele jednoślimakowe i dwuślimakowe. Wyciskarki jednoślimakowe dzielą się z kolei na pionowe i poziome. Wyciskarki jednoślimakowe to urządzenia wolnoobrotowe wyciskające sok poprzez miażdżenie.

Zobacz